تزریق ژل و عوارض آن

اگر فیلینگ به وسیله مواد نامرغوب و توسط افراد غیر متخصص انجام شود، خطراتی همچون بسته شدن عروق را به همراه دارد.

فیلر‌ها موادی هستند که برای پر کردن ضایعات فرو رفته در سطح پوست به کار برده می‌شوند. فیلینگ به منظور بهبود عوارض برخی از بیماری‌ها یا جوان سازی و از بین رفتن افتادگی پوست کاربرد دارد که نتایج آن بسیار رضایت‌بخش است.

فیلر‌ها به ۲ دسته طبیعی و غیرطبیعی تقسیم‌بندی می‌شوند. از مهم‌ترین فیلر‌های طبیعی می‌توان به چربی خود بدن اشاره کرد. این چربی از مناطق دیگر بدن برداشته شده و پس از فرآوری شدن به نواحی فرورفته تزریق می‌شوند. سلول‌های چربی که به مکان جدید پیوند می‌خورند، سبب خون‌رسانی به سلول‌های زنده، پر شدن ناحیه فرو رفته و جوانسازی طبیعی پوست می‌شود.

اگر حجم تزریق خیلی‌کم بوده، تمایل برای تزریق چربی وجود نداشته یا ماندگاری خاصی از فیلر‌ها مد نظر باشد، فیلر‌های مصنوعی (ژل ها) استفاده می‌شوند.

 ژل‌ها دسته‌بندی‌های مختلفی از نظر جنس و ماندگاری دارند. ژل‌های طولانی اثر دارای جنس‌های گوناگونی هستند که علاوه بر درمان عوارض ناشی از برخی بیماری‌ها در جوانسازی و زیبایی پوست نیز به کار برده می‌شوند. فیلر‌های طولانی اثر اغلب از جنس «هیدروکسی‌آپاتیت» یا پلیمر‌های دیگری هستند که ماندگاری بالایی دارند.

در سال‌های گذشته از پلیمری به نام «پاژ» که ژلی با ماندگاری بالا بود، استفاده می‌شد.این ژل عوارضی همچون عفونت‌های مکرر و در مواردی مرگ را به همراه داشت اما این بدان معنا نیست که باید مصرف این ژل‌ها را به کلی قطع کنیم. فیلینگ باید به وسیله مواد مرغوب  و توسط افراد متخصص  انجام شود.

بخش عمده فیلر‌های مورد استفاده در کلینیک‌های تخصصی از جنس «هیالورونیک‌اسید» است. این ماده در اکثر سلول‌های بدن وجود دارد.

«هیالورونیک اسید» باید در شرکت‌های معتبر تهیه، راه ورود، روش نگه‌داری و مسیر انتقال آن تا مصرف‌کننده به درستی مشخص شده باشد. توجه به این نکته نیز حائز اهمیت است که هر فرورفتگی را به کمک «هیالورونیک اسید» نمی‌توان رفع کرد.

تنها جراحان پلاستیک، متخصصان پوست، جراحان گوش، حلق و بینی و ۲ رشته دیگر در دوره آموزشی خود درباره فیلینگ و تزریق ژل آموزش های لازم را دیده‌اند.

همه افراد نیاز به تزریق ژل ندارند و انتخاب فرد باید توسط متخصص مربوط صورت گیرد. «هیالورونیک اسید» در صورتی که از مواد مرغوب تهیه شده و با روش درست توسط متخصص پوست تزریق شود، نتایج خوبی دارد.

«هیالورونیک اسید» از ناحیه پیشانی تا زیر چانه و خط فک قابل تزریق است. این ماده بر اساس سایز و ترکیبات همراهش ماندگاری متفاوتی دارد. «هیالورونیک اسید» معمولاً در پایان مدت اثرش به مواد قابل جذب و بی خطر تجزیه می‌شود.

خونریزی و کبودی از عوارض عادی تزریق «هیالورونیک اسید» بوده که به صورت موقت هستند. اگر این ماده به وسیله روش نادرست و توسط افراد غیر متخصص تزریق شده باشد می‌تواند باعث بسته شدن عروق شود.

 

منبع:

https://www.yjc.ir/fa/news/6184615/عوارض-احتمالی-تزریق-ژل-و-فیلر-در-صورت

این مطلب تاکنون ۴۸۵بار رویت شده است.

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند