انواع دستگاه های لیزر موهای زائد

انواع دستگاه لیزر موهای زائد

انواع مختلفی از دستگاه های لیزر با توان مختلف و برندهای مختلف در بازار وجود دارد. این دستگاه ها از طیف دستگاه لیزر خانگی تا دستگاه های کلینیک تقسیم می شوند.

دستگاه لیزر با فرسـتادن یـک دسـته اشـعه نـور ازطریق پوست به پیاز مو عمل می نمایند. ایـن اشـعه نورانی به وسیله مو جذب می گردد و پس از تبدیل به حرارت باعث نابودی فولیکولهای مو مـی شـود. میـزان تأثیر لیزر بستگی به عواملی مثل نوع لیزر و ویژگی های فیزیولوژیکی پوست افراد دارد. مکانیـسم لیـزر در ازبـین بـردن موهـای زائـد ازطریـق تخریب فولیکول مو بـه وسـیله پدیـده فوتوترمـولیز انتخابی است. طول مـوجهـای مـادون قرمـز و قرمز سبب می گردند که رنگدانه ملانـین کـه در مو قرار دارد، این پرتوها را جذب نماید. ایجاد پالسهـای حرارتی توسط لیزر، سبب جذب این حـرارت توسـط فولیکولهای مو می گردد و سبب آسیب به آنها مـی شـود.

اثرات لیزر برروی موهای زائد کـاهش تعـداد موهـا، کاهش سرعت رشد، نازکشدن موها، کمرنـگترشـدن موها که همه اینها منجر به طبیعی ترشـدن منظـره محل درمان می شود؛ است.

این درمان در چند مرحله و طی چند ماه انجام می شود. نتیجه حاصل از این روش، با توجه به ضخامت مو، رنگ مو، تعداد جلسات، مراجعه مرتب با فاصله زمانی مشخص برای انجام کار، در اغلب مواقع موفقیت آمیز و دائمی است. برای کارایی بهتر لیزر، تعداد جلسات بیشتر با زمان پیگیری طولانی‌تر و منظم‌تر توصیه می‌گردد.

دستگاه لیزر موهای زائد شامل فناوری های متداول لیزر برای از بین بردن موهای زائد است. نکته ای که باید درباره لیزر موهای زائد بدانید این است که فناوری لیزر با دستگاه لیزر تفاوت دارد. فناوری یا تکنولوژی لیزر ویژگی‌های فیزیکی پرتوی نور لیزر را شامل می‌شود. از جمله ی فناوری های لیزر می توان به الکساندرایت (Alexandrite)، دایود (Diode)، اندیاگ (Nd: YAG) و روبی (Ruby) اشاره داشت. IPL نیز اگر چه لیزر نیست، اما به همین منظور به کار گرفته می شود.

  • لیزر روبی با طول موج ۶۹۴٫۳ نانومتر (با حضور دستگاه های جدید، کمتر از آن برای رفع موهای زائد استفاده می شود)
  • لیزر الکساندرایت با طول موج ۷۵۵ نانومتر (پرکابرد و موثر)
  • لیزر دیود با طول موج ۸۱۰ نانومتر (پرکاربرد و موثر)
  • لیزر Nd- YAG با طول موج ۱۰۶۴ نانومتر
  • سیستم نوری IPL نیز با روش کارکردی مشابه لیزر در درمان موهای زائد به کار می رود. انواع جدید IPL همان E- LIGHT است که علاوه بر نور از رادیو فرکانس نیز به طور همزمان استفاده می کند و به همین دلیل روی موهای کم رنگ (طلایی، سفید) اثر بهتری دارد.

این مطلب تاکنون ۳۱۱بار رویت شده است.

دیدگاه ها بسته شده اند.